Strona główna - www.fulara.com
Fulara.com
Newsletter i ulubione
· Kanał RSS - nowo¶ci
· 
[więcej...]
Polecamy
·  www.SoundTrade.pl
·  Trio basowe Be3
·  Tomek na MySpace
Prywatna Szkoła Muzyki Rozrywkowej

REK Guitars - best choice for you!

RotoSound strings - finnest choice!

Taurus - wzmacniacze basowe

BOX - najlepsze nagłośnienie do techniki tapping oburęczny!

Merlin Pickups

Professional Cables

GMR gitary basowe

G-Lab efekty gitarowe

Magazyn Gitarzysta

Wydawnictwo ABSONIC

Guitar Zone - portal gitarowy

Kup płytę ''Doubleshred''

Tapsztaty gitarowe - "Wlazł kotek na płotek" w pięciu aktach

Proponuję zacz±ć od bardzo prostego standardu "Wlazł kotek na płotek". Na prostym przykładzie postaram się wyja¶nić na czym polega praca obu r±k, niezależno¶ć i zależno¶ć, dobór harmonii, czysta intonacja poszczególnych dĽwięków itp. Wszystkie ćwiczenia zapisałem w tempie 152, ale należy zacz±ć od tempa 60, albo nawet wolniej i stopniowo przyspieszać.

Każde ćwiczenie zilustrowałem moim nagraniem MP3. Nagrania te s± niewielkie - zajmuj± poniżej 150 kb każde, jedynie ostatnie ćwiczenie z moj± improwizacj± zajmuje ok. 750 kb.

No to zaczynamy. Pierwsza wersja "Wlazł kotek na płotek" jest poł±czeniem melodii granej praw± ręk± z bardzo prostym basem. Cały bas jest oparty tylko na dwóch dĽwiękach: C i G (oba w dodatku na 3 progu),

nuty i taby

Ćwiczenie 1 w formacie *.ptb  Ćwiczenie 1 w formacie *.mp3

W drugim ćwiczeniu pójdziemy dalej. Prawa ręka pozostanie niezmieniona, lewa natomiast zamiast pojedynczego dĽwięku w gra rozłożone na czynniki akordy C-dur (składaj±cy się z dĽwięków c,e,g) i G-dur (dĽwięki g,h,d). Oba te akordy zagrane s± w postaci podstawowej, czyli w pozycji kwinty (je¶li nie wiecie co to znaczy - nie przejmujcie się, przy okazji się wyja¶ni). Z wyj±tkiem końcówki lewa ręka kroczy podziałami ćwierćnutowymi. Bas może być zagrany na dwa sposoby - w pierwszym gramy dĽwięki na progach 3-7-5, a w drugim dĽwięki na progach 3-2-5. W obu przypadkach słychać to samo, w celu ćwiczenia warto przegrać oba te sposoby. Ja zapisałem pierwsz± linię pierwszym sposobem, natomiast drug± - drugim. W praktyce - grajcie tak, jak wam najwygodniej. Ja wolę układ 3-7-5...

nuty i taby

Ćwiczenie 2 w formacie *.ptb  Ćwiczenie 2 w formacie *.mp3

Trzecia odsłona "Wlazł kotek na płotek" zawiera akordeonowo-pianistyczny akompaniament typu um-pa-pa stosowany często przez muzyków niezbyt wysokich lotów. Ten rodzaj akompaniamentu jest bardzo popularny, często stosowany (w bardziej rozwiniętej wersji) w ragtime'ach. Sk±d się wzięły te dwudĽwięki grane lew± ręk±? Ano porównajcie z poprzednim ćwiczeniem...

nuty i taby

Ćwiczenie 3 w formacie *.ptb  Ćwiczenie 3 w formacie *.mp3

Czwarta czę¶ć zawiera akompaniament ósemkowy, na który składaj± się dĽwięki akordów C-dur i G-dur znane dobrze z dwóch poprzednich ćwiczeń. Ten rodzaj akompaniamentu kojarzy mi się z muzyk± Mozarta który lubił sobie tak ósemkami po¶migać.

nuty i taby

Ćwiczenie 4 w formacie *.ptb  Ćwiczenie 4 w formacie *.mp3

"Wlazł kotek" na jazzowo? Proszę bardzo - żeby nie było tak zbyt nudno pozwoliłem sobie na dodanie składników do akordów . Z akordu C-dur zrobiłem Cma7 (C-dur z dodan± septym± wielk±), a G-dur zast±piłem akordem G7 (G-dur z dodan± septym± mał±). Pierwszy z tych akordów jest bardzo często spotykany w jazzie w funkcji akordu tonicznego, natomiast drugi wywodzi się z harmonii klasycznej, gdzie często akord durowy zbudowany na pi±tym stopniu gamy (dominanta) rozbudowywany jest o septymę mał± co powoduje, że akord ten d±ży do rozwi±zania na tonice. Je¶li z tego bełkotu nic nie rozumiecie - nie martwcie się, po prostu zagrajcie.

Zwróćcie uwagę na nietypowy podział taktu w akompaniamencie - podzieliłem 3/4 na pół. Wprowadza to ciekawy efekt akcentowania charakterystyczny dla jazzu (co drugi akord stawiam na "i", czyli na słabej czę¶ci taktu).

W zapisie tabulatury s± momenty gdzie lewa i prawa ręka gra jednocze¶nie na strunie h. W rzeczywisto¶ci grajcie tak, jak jest zapisane, dĽwięk grany lew± ręk± nie będzie słyszalny, przez co akord będzie trochę "biedniejszy", ale nie musicie się skupiać na tym żeby t± strunę omin±ć lew± ręk±. Jest to jeden z typowych uroków tappingu.

nuty i taby

Ćwiczenie 5 w formacie *.ptb  Ćwiczenie 5 w formacie *.mp3

Pozwoliłem sobie też na mał± improwizację opart± o ten motyw (je¶li chcecie posłuchać - kliknijcie gło¶niczek powyżej). Większo¶ć dĽwięków pochodzi ze skali jońskiej, czyli zwykłej gamy durowej (choć nie wszystkie). W czasie improwizacji pozwoliłem sobie jeszcze bardziej upro¶cić akompaniament i zamiast Cma7 - G7 - Cma7 gram w kółko o połowę krótszy motyw o schemacie Cma7 - G7.

Tylko się nie przećwiczajcie! Pamiętajcie że ¦wiatosław Richter ćwiczył zawsze z zegarkiem - 3 godziny dziennie i był mistrzem ¶wiata.Zobacz pozostałe artykuly

Kanał RSS | Xięga Gości | Statystyki | Ankiety | Baner | Tech-info | Mapa | Nowości

© 2002 - 2017 Fulara.com
Wszelkie prawa zastrzeżone!
Kontakt: