Tapsztaty gitarowe - Wstęp

Namówiony przez jazzychrisa postanowiłem rozpocząć cykl lekcji dla gitarzystów chcących poznać tą nietypową technikę gry. Tapsztaty - czyli warsztaty tappingu - to moje lekcje przeznaczone dla tych gitarzystów, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty, a nie mieli do tej pory styczności z tappingiem oburęcznym. Ponieważ nie mam jeszcze zbytniego doświadczenia pedagogicznego - proszę wszelkie uwagi przesyłać na adres foolx@onet.pl. Będzie mi miło i chętnie będę pisał kolejne odcinki też jeśli będę wiedział, że ktoś z nich korzysta, pytajcie więc o wszystko...

Ważne czynniki czynniki podczas nauki tappingu:

  1. Bardzo dobra znajomość gryfu - nie obędzie się bez tego nawet przez chwilę. Polecam ćwiczenia ze strony Guitar Zone
  2. Znajomość nut - czytanie nut jest bardzo ważnym czynnikiem, wręcz obowiązkowym i decydującym o szybkości dalszego rozwoju. Polecam lekcje na temat czytania nut ze strony Guitar Zone. Obowiązkowo uczcie się czytać nuty w kluczu wiolinowym i basowym! Później opowiem dlaczego to tak ważne.
  3. Bardzo przydaje się podstawowa wiedza z zakresu harmonii, znajomość koła kwintowego i wszelkiej innej teorii muzyki, nie jest to jednak warunek konieczny w początkowej fazie nauki (w przeciwieństwie do znajomości nut). Bardzo przydaje się umiejętność gry na intstrumentach klawiszowych.

Na początek polecam lekturę artykułu Stanleya Jordana, którego polską wersję możecie tu znaleźć. Dowiecie się z niego jak wyregulować gitarę, jaką pozycję przyjąć w czasie grania, na czym polega wydobycie dźwięku itp.

Poza tym sprawdzają się inne uniwersalne zasady nauki takie, jak systematyczność, wytrwałość, pracowitość, sumienność itp. Pierwsze lekcje są bardzo łatwe - przeznaczone dla tych, którzy chcą uczyć się tappingu oburęcznego od zera. Wszystkie ćwiczenia należy zaczynać w wolnym tempie i ćwiczyć z metronomem.

Warsztaty przeznaczone są dla gitarzystów - zatem dotyczą grania na 6-strunowej gitarze elektrycznej strojonej wg standardu e,h,g,d,a,e (od najcieńszej struny). Dla tak strojonej gitary sporządzone są wszystkie tabulatury.

Notacja muzyczna

Zapis utworów i ćwiczeń będzie pokazany na dwóch pięcioliniach (i dwóch tabulaturach): górna, opisana kluczem wiolinowym, przeznaczona jest dla partii prawej ręki. Dolna natomiast, opisana kluczem basowym, zawiera partię lewej ręki. Ze względu na wygodę zapisywałem wszystko oktawę niżej niż jest w rzeczywistości. Oznaczenia pod tabulaturą:

Pod każdym ćwiczeniem znajdują się dwie ikonki, oznaczające pliki do ściągnięcia:

Pliki mp3 są zapisane w niezbyt wygórowanej jakości (ok. 64 kbit/s, mono), ale do celów edukacyjnych wystarczy - a rozmiary ich są niewielkie.

Jeśli uważacie że takie warsztaty są pomocne w Waszej edukacji gitarowej - piszcie e-maile. Ważne jest to co wam się podoba, a co nie, ew. też to, czego byście chcieli się pouczyć w następnym odcinku. Będzie to dla mnie motywacją do tworzenia następnych lekcji...

Zobacz pozostałe artykuly

Kontakt

Adam Fulara

adres mail
adam@fulara.com

Adam Fulara

Numer telefonu
tel. kom.
(+48) 604 695 855

Tomasz Fulara

adres mail
tfulara@o2.pl

youtube facebook instagram snapchat